Czy płace są tajne?To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z jednej strony, wysokość zarobków poszczególnych pracowników jest ich dobrem osobistym i daną osobową, której nie wolno ujawniać bez ich zgody .
Z drugiej strony, istnieją sytuacje, w których informacje o płacach mogą być jawne lub udostępniane na podstawie przepisów prawa. Na przykład, w przypadku pracowników sektora publicznego, ich wynagrodzenia są publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej lub na stronach internetowych podmiotów publicznych. Także w sytuacjach, gdy pracownik podejrzewa dyskryminację płacową lub chce dochodzić swoich praw przed sądem, może żądać udostępnienia informacji o zarobkach innych pracowników na tym samym stanowisku lub o podobnych kwalifikacjach.
W praktyce jednak wiele zakładów pracy wprowadza klauzule tajności wynagrodzeń w umowach z pracownikami lub regulaminach pracy. Takie klauzule mają na celu zapobieganie konfliktom i niezadowoleniu wśród pracowników oraz ochronę interesów ekonomicznych pracodawcy. Jednak klauzule te nie mogą być nadużywane i muszą być uzasadnione konkretnymi okolicznościami. Pracodawca nie może zabronić pracownikowi ujawniania swojej pensji, jeśli nie ma ku temu ważnego powodu.
Pracownik ma prawo do swobody wypowiedzi i do dysponowania swoimi danymi osobowymi. Ponadto, klauzule tajności nie mogą być stosowane w celu ukrywania nierównego traktowania pracowników pod względem płacowym lub łamania przepisów prawa pracy.
Podsumowując, płace są tajne tylko wtedy, gdy jest to uzasadnione interesem pracodawcy lub państwa, a nieuprawnione ujawnienie informacji o nich spowodowałoby szkodę dla jednej ze stron stosunku pracy. W pozostałych przypadkach, pracownicy mają prawo do decydowania o tym, czy i komu chcą ujawniać swoje zarobki. Jednocześnie, powinni oni szanować dobro osobiste i dane osobowe innych pracowników i nie ujawniać ich płac bez ich zgody.