<a href="https://www.freepik.com/free-photo/relaxed-lady-with-her-husband_858311.htm#fromView=search&page=1&position=32&uuid=7402ec61-b387-41fb-a14e-a705930d36c9">Image by pressfoto on Freepik</a>

Trend dłuższego życia zawodowego stawia przed pokoleniem silver nowe wyzwania, ale czy również nowe szanse? Badanie przeprowadzone przez Pracuj.pl rzuca światło na obawy i nadzieje osób w wieku 55-65 lat wobec zmieniającego się rynku pracy.

Starzejące się społeczeństwo staje się faktem, a wraz z nim pojawiają się pytania dotyczące dostępności pracowników na rynku pracy. Jak wynika z danych Pracuj.pl, zmiany demograficzne mogą skłonić do poszukiwania rozwiązań w aktywizacji osób starszych. Wykorzystanie doświadczenia i umiejętności seniorów może być kluczowym elementem w łagodzeniu niedoboru pracowników.

Jednak droga na rynek pracy dla osób w wieku 55-65 lat nie zawsze jest usłana różami. Badanie wykazało, że niemal jedna trzecia osób w tej grupie wiekowej doświadcza trudności związanych z wiekiem w procesie poszukiwania pracy. Ponadto większość osób nie zmieniała pracy od ponad 10 lat, co może wpłynąć na ich adaptację w przypadku konieczności zmiany ścieżki zawodowej.

Analiza danych pokazuje również, że mobilność zawodowa seniorów jest znacznie niższa w porównaniu z młodszymi grupami wiekowymi. Jednakże aktywizacja tej grupy może przynieść wiele korzyści, w tym zmniejszenie niedoboru pracowników, transfer wiedzy i doświadczenia, a także wzrost stabilności zatrudnienia.

Niezależnie od wieku, proces rekrutacyjny jest stresujący dla wielu osób. Starsi pracownicy często zmagają się z niepewnością dotyczącą swojej pozycji na rynku pracy oraz ze stresem związanym z rozmowami kwalifikacyjnymi. Jednak warto zauważyć, że osoby w wieku 55-65 lat cechuje wysokie zaangażowanie w pracę oraz satysfakcja z wykonywanych obowiązków.

Dla pracodawców i rekruterów ważne jest zrozumienie wyzwań, z jakimi borykają się osoby starsze w procesie rekrutacji oraz zapewnienie im wsparcia i jasnych komunikatów. Elastyczne formy zatrudnienia, szkolenia oraz nagradzanie doświadczenia i lojalności mogą być kluczowe w przyciąganiu i utrzymaniu seniorów na rynku pracy.

Podsumowując, aktywizacja pokolenia silver może przynieść korzyści zarówno dla organizacji, jak i dla samych pracowników. Długoterminowe strategie uwzględniające różnorodność wiekową i wspierające seniorów mogą przyczynić się do zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego.

Badanie zostało przeprowadzone w marcu 2024 roku przez ARC Rynek i Opinia na próbie 2059 Polaków w wieku 18–65 lat.

Dodatkowo kluczową rolę w aktywizacji pokolenia silver odgrywają pracodawcy. Istotne jest, aby świadomie tworzyli oni polityki i strategie zatrudnienia, które uwzględniają potrzeby i potencjał osób starszych. Elastyczne godziny pracy, możliwości rozwoju zawodowego oraz programy szkoleniowe mogą zachęcić seniorów do dłuższej aktywności zawodowej. Ponadto promowanie kultury organizacyjnej, która docenia doświadczenie i wkład pracowników niezależnie od wieku, może przyczynić się do zwiększenia zaangażowania i lojalności seniorów wobec firmy. Działając w ten sposób, pracodawcy nie tylko wykorzystują pełny potencjał pokolenia silver, ale także tworzą bardziej zrównoważone i inkluzywne środowisko pracy.

admin

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »