Jawność wynagrodzeń i koniec pytań o pensję z poprzednich miejsc pracy – to nie pomysł z Europy Zachodniej, ale nowe polskie prawo, które właśnie podpisał prezydent. Nowelizacja Kodeksu pracy przynosi długo oczekiwane zmiany, które mają zapewnić większą przejrzystość i równość na rynku pracy.
Od teraz każdy pracodawca będzie musiał jasno określić wysokość wynagrodzenia już na etapie ogłoszenia o pracę – koniec z tajemniczymi „atrakcyjnymi warunkami” i domysłami kandydatów.
Co więcej, firmy nie będą mogły już pytać o Twoje obecne ani wcześniejsze zarobki. To oznacza, że nikt nie będzie oceniał Cię przez pryzmat historii płacowej – tylko Twoje kompetencje i kwalifikacje będą się liczyć.
Zmiany te to także ważny krok w stronę przeciwdziałania dyskryminacji płacowej, w tym ze względu na płeć. Pracodawcy będą zobowiązani do stosowania obiektywnych kryteriów ustalania wynagrodzeń i prowadzenia transparentnych procesów rekrutacyjnych.
📆 Nowe przepisy wejdą w życie za 6 miesięcy od publikacji w Dzienniku Ustaw – warto już dziś się z nimi zapoznać, niezależnie od tego, czy jesteś kandydatem, pracodawcą czy działaczem HR. 📖 Szczegóły znajdziesz w artykule na money.pl:
O to już pracodawca nie zapyta pracownika. Jest podpis prezydenta